Kiropraktika-manuaalteraapia

Mis on kiropraktika?

Kiropraktika on manuaalteraapia üks alaliike ja maailmas tunnustatud tervishoiu meetod. Meditsiiniharu, mis keskendub lihaste, luustiku ja närvisüsteemiga seotud probleemide diagnoosile ja ravile. Ravi ei olene inimese vanusest – abi saavad nii beebiootel naised, lapsed kui ka kõrges eas inimesed. Sageli jõuavad kiropraktiku juurde patsiendid, kes pole mujalt abi saanud.

Oluline on teada, et kiropraktik pole vaid selja- ja kaelavalu spetsialist, vaid vaatab inimest kui tervikut. 

Kiropraktika fookuses on lihaste-, skeletaal- ja närvisüsteemiga seotud probleemide diagnoos ja ravi.

Kiropraktiline ravi koosneb täpsetest tehnilistest liigutustest – kiropraktik korrigeerib oma kätega patsiendi liigeste liikuvust, eesmärgiga tagada närvisüsteemi tõrgeteta toimimine. Ta mõjutab kätega  lülisammast, jäsemeid, lihaseid, fastsiaid, periosti, siseorganeid, perifeerse närvisüsteemi elemente ja nende kaudu ka kesknärvisüsteemi.  Lülide kahjustuse puhul võib halveneda nendega seotud siseorganite tegevus. Kui mõni liiges on ebaõigesse asendisse nihkunud, siis selle liigese liikuvus väheneb. Läbi kiropraktilise korrigeerimise paraneb liikuvus ja ärritus kaob.

 

Miks on kiropraktika kasulik?

Tänu kiropraktikalisele manuaalteraapiale võivad kaduda erinevad sümptomid nagu näiteks pea- , kaela- ja seljavalud, peapööritus või muud liigeseprobleemid, seedehäired, kusepidamatus, või tegu rühiveast tuleneva kroonilise vaevusega,  ärevusest tekkinud valudega või lõualuu pingetega, n-ö sipelgatega kätes või valutava varbaga. Tihtipeale saadakse abi ka nende vaevuste osas, millega ei osatagi algselt kiropraktiku poole pöörduda.

Kiropraktik võib sind aidata, kui sul on:

 • seljavalud
 • kaelavalud
 • peavalud või migreen
 • diski problemaatika
 • ishias
 • õlavöötme, käte problemaatika
 • puusa, põlve, hüppe- ja jalaliigeste probleemid
 • valu abaluude vahel
 • whiplash problemaatika(tihti põhjustatud autoavariist)
 • lihaspinged
 • kui mõne närvi normaalne funktsioon on häiritud

Kiropraktik tegeleb ka:

 • rühiprobleemidega
 • nõustab toitumisharjumustes
 • konsulteerib tööasenditest tulenevaid tervisehäireid
 • sportlastega
 • ennetusraviga

Raviviis ja mis kiropraktiku vastuvõtul toimub?

Kiropraktik vaatab patsiendi üksikasjalikult läbi ning koostab patsiendi terviseloo ja hetkeseisundi põhjal täpse raviplaani. Kiropraktik oskab hinnata probleemi sügavust, soovitada paranemiseks parimat ravimeetodit ning vajadusel suunata patsiendi teise spetsialisti poole.

Kiropraktika ravimeetod hõlmab manuaalselt liigeste korrigeerimist, mis parandab liigeste ja lihaste funktsionaalsust ja taastab närvisüsteemi optimaalse töö. Ravimeetod on väga efektiivne ja uuringud näitavad, et inimesed naasevad oma igapäevaellu palju kiiremini, kui pelgalt valuvaigistavat tabletti võttes.

Pikemalt:

Visiit kiropraktiku juurde tähendab, et Sina kui patsient koged mitmeid erinevaid momente, et läbi raviseansi lõpuks jõuda paranemisfaasi ja saada abi oma probleemile. Esimene visiit koosneb enamasti põhjalikust vestlusest Sinu probleemi kestvusest ajaliselt; võimalikud medikamendid ja teised ravid mida oled läbinud. Ka Sinu elustiil, töö ja vabaaja tegevused on tähtsaks informatsiooniks, et kiropraktik saaks täieliku ülevaate Sinu situatsioonist ja võimaluse edukaks raviks. Kiropraktik viib läbi mitmeid erinevaid teste, mille tulemusena, samuti arvesse võttes Sinu varasemat haiguslugu, koostab diagnoosi. Saadud informatsiooni abil koostatakse raviplaan koostöös patsiendiga. ühtlasi on kiropraktik valmis Sind muude kaasnevate probleemide puhul, mis eeldavad teiste spetsialistide konsultatsiooni, saatma Sind vastava sspetsialisti juurde. Kui vaja, saadab kiropraktik Sind ka radioloogilisele läbivaatlusele.

Kõige levinum raviviis on spetsiifiline kiropraktiline korrigeerimine-HVLA-high velocity low amplitude adjusting.
Kiropraktiline ravi ei tähenda mingeid äkilisi liigutusi ega “väänamisi”. Kiropraktik vestleb Sinuga kogu raviprotseduuri ajal ning ei soorita ühtegi manipulatsiooni ilma Sinule seda selgitamata. Oluline on end lõdvestada ja arsti usaldada, siis on ka protseduur valutu ja efektiivne.

Tavalisim ravimeetod on kiropraktiline manipulatsioon ja see viiakse läbi ettevaatlikult käte abiga, just selle liigese lähedal, mis ei toimi õigesti ja võib olla probleemi põhjustajaks. Ka teised meetodid nagu liigeste mobiliseerimine ja paljud teised erinevad nn. pehmed ravivõtted on tavaline. Ka võib kiropraktik kasutada erinevaid instrumente ravi edukaks läbiviimiseks.
Kiropraktiline korrigeerimine on väga täpne ravimeetod, mis põhineb liigeste normaalse funktsiooni ja liikuvuse taastamisele erinevate võtete abil. Kiropraktiline ravi on üldjuhul valutu, enamasti üliharva seotud vähese valu tekitamisega, võib esineda lokaalset hellust, väsimust, mis püsib u 1-4 päeva peale ravikorda. See pole ka ebatavaline,et piisab 3-5 külastusest, et raviefekti märgata. Nii näiteks on mõnikord pikem ravi vajalik eriti krooniliste probleemide puhul!

Kiropraktiline ravi on tulemuslikum, kui abivajaja pöördub kiropraktiku juurde vaevuse tekke alguses. Olenevalt Sinu probleemi suurusest varieerub ravikordade arv. Siiski võib pikaajaliste probleemide korral probleemi kõrvaldamiseks kuluda isegi väga pikk aeg.Lohutuseks paljudele, et juba esimese ravi järel on tihti positiivsed muutused märgatavad! 

Kiropraktiku ennetustöö

Kiropraktiku töö hõlmab laialt ennetustööd erinevates valdkondades nagu liikumine, toitumine ja treening. Kiropraktik koostab personaalseid taastavaid treeningprogramme, mis aitavad ennetada uute ja ka samade probleemide taastekkimist. Kõik see annab väga efektiivse tulemuse, kuna ei ravita sümptomeid vaid probleemi algpõhjust!

Lisalugemist:

Kiropraktik hindab tervist pealaest jalatallani

Video: Argo Ader peale kiropraktiku protseduuri

Video: Kuulus füsioterapeut-kiropraktika näitab “Kuidas selga professionaalselt raksutatakse” (ingl. k)

Jaga infot sõbraga: