Kuputeraapia

Mis on kuputeraapia?

Kuputeraapia on efektiivne ravimeetod, mida on varasematel aegadel ka Eestis palju kasutatud.  Hiina meditsiinis on kuppude kasutamine haiguste ravis väga tähtsal kohal.

Kuppude panemise eesmärgiks on energia ja vere liikumise soodustamine kanalites ning väliste patogeenide ehk haigustekitajate eemaldamine. Eriti efektiivsed on kupud vere või elunergia (qi) seiskumisest tingitud valude raviks.

Kuputeraapia põhineb uskumusel, et haigus tekib, kui eluenergia ei saa vabalt läbi meridiaanide liikuda. Tõkete kõrvaldamine aitab kehal end tervendada. Kupud tõmbavad vere kahjustatud kohtadesse, ergutades nahakudede tööd. Uus veri toob kaasa hapniku ja toitained ning lümfisüsteem toodab paranemiseks vajalikke antikehi.
Paranenud vereringe aitab eemaldada nahaprobleeme põhjustavaid toksiine ja patogeene.

Kuputerapeudid kasutavad vigastatud koha läheduses survet koos soojuse ja vaakumiga (ja vahest ka nõelu), võimaldes sellega energial voolata mööda meridiaane ehk kanaleid, mis vigastatud kohta läbiva ja keha isetervenemist stimuleerib.

Kuputeraapia erinevateks vormideks on kupumassaaž ja kuppude jätmine kehale 5-10 minutiks.
Kõige enam kasutatakse klaasist kuppe, kuid on ka kummist, plastmassist, pambusest, loomade sarvedest vms. kuppe. 
Teraapia eripäraks on kuppude abil tekitatav vaakum.

Miks on kuputeraapia kasulik?

Kuputeraapia kõrvaldab ummistused, taastades organite normaalse töö ja lõõgastab teid, et teie organism saaks taas normaalselt toimida.

Kupud on efektiivsed erinevate valude raviks: kaela- ja seljavalu, liigesvalu, pingest tingitud peavalu, külmetushaiguste jne. raviks. Haiguste profülaktikaks on eriti hea toimega kupumassaaž.

Kuputeraapiat on tõhusalt kasutatud ka veepeetuse, kõhulahtisuse, kõhuvalu, gastriidi, söögiisu kadumise ja paljude teiste mao- ja soolestikuhädade raviks.

8 imelist kuputeraapia omadust:

 • Leevendab valu
  Leevendus valule on üks peamisi põhjuseid, miks inimesed kuputeraapia valivad. Kuputeraapia käigus avaldatakse survet pehmetel kudedel asuvatele valusatele punktidele ja turses kohtadele. See parandab vereringet ning varustab kudesid oluliste toitainete ja hapnikuga. Arvatakse, et kupud aitavad lõdvestada sügavamal asuvaid kudesid ja pinges lihaseid ning leevendada lihaste jäikust, mis on tihti kaela- ja seljavalu, peavalu ning reuma põhjuseks.
 • Leevendab külmetust, köha ja allergianähte
  Kuputeraapia aitab stimuleerida kopsude (ja ka teiste elutähtsate organite) tööd, puhastades need limast. Kui kopsudes on liigselt lima, siis tekib köha, et lima kopsudest välja pääseks. Kuppude panemine kiirendab külmetusest, köhast ja allergianähtudest vabanemist. Samuti tugevdab kuputeraapia immuunsüsteemi, parandades vere ja lümfi ringlust terves kehas.
 • Stimuleerib keha isetervenemist
  Keha ravib ennast, sest kehal on sisseehitatud iseparanemise mehhanism. Põletik on osa keha kaitsemehhanismist, mis aitab protsesse kiirendada, et haigused ja vigastused kiiremini paraneksid. Lihasevigastuse korral tormate ilmselt esimese asjana jääkotti otsima, aga kui lubate vigastatud kohas tekkida põletikul, aitab see verel ja seega ka toitainetel, trombotsüütidel, valgetel verelibledel ja fibroplastidel vigastatud lihasesse voolata ning paranemist kiirendada. Kuputeraapia toimib enam-vähem sarnaselt, tuues verd vigastatud kohta, et soodustada uute veresoonte teket. Selline meetod aitab kõrvaldada lihassõlmi ja lihaseid isoleerida. Samuti aitab see kehal pärast intensiivset treeningut kiiremini taastuda.
 • Leevendab seedehäireid
  Stress, pinge ja ärevus kanduvad üle kõikidele organitele, sealhulgas seedeelunditele. Kui see juhtub, võivad tekkivad soolestikus ummistused, inimene tunneb end pundununa ja vaevab kõhukinnisus. Kuputeraapiast on saamas ka populaarne meetod seedehäirete, sealhulgas ärritunud soole sündroomi, raviks.
 • Eemaldab toksiine
  Kehv vereringe võib viia toksiinide kuhjumiseni kehakudedes. Need toksiinid võivad olla paljude erinevate tervisehäirete põhjuseks. Kuputeraapia kõrvaldab ummistused ning käsitletavasse kohta voolav veri aitab toksiine eemale kanda. Koos nende toksiinidega eemaldatakse ka surnud naharakud ja muud jääkained. Seejärel väljuvad need ained kehast loomulikul teel. Seepärast soovitatakse pärast kuputeraapia seanssi rohkelt vett juua – see aitab jääkained kehast välja viia ja parandab tervist.
 • Aitab lõõgastuda
  Tänapäeva kaootilises maailmas vajame me kõik aega lõõgastumiseks. Kui me ei võta endale puhkeaega, võib pidev stress põhjustada mitmesuguseid terviseprobleeme, sealhulgas ka vaimseid häireid nagu ärevus ja depressioon. Sarnaselt imeliselt lõõgastavale süvakoemassaažile on ka kuputeraapia rahustava mõjuga ning aitab samas ka lihaseid pingest vabastada.
 • Aitab nahaprobleemide korral
  Kuputeraapiat kasutatakse ka nahaprobleemide korral, sealhulgas akne ja ekseemi raviks, nahapõletike vähendamiseks, herpese raviks ja isegi tselluliidi vähendamiseks.
 • Vananemisvastase toimega
  On avastatud, et kuputeraapiaga saab edukalt ka vananemisilmingute, näiteks kortsude tekke vastu võidelda. Kupud toovad nahakudedesse rohkem toitaineid ning tulemusena näeb nahk säravam ja noorem välja.
  Kupu poolt tekitatud vaakumiga kaasnev naha tõstmine aitab vähendada kortse ja kortsukesi. Samuti aitava kuputeraapia vähendada vigastuse või akne poolt tekitatud arme. Näo sidekudede stimuleerimine aitab vähendada naerukortse ja kui kannatate tursete all, aitavad kupud vedelikku lümfirakkudest välja viia ja turseid vähendada.
  Juba ainuüksi masseerivad liigutused aitavad pinges näolihaseid lõdvestada ning tulemuseks on noorema välimusega ja pehmem nahk.

Kuputeraapia vastunäidustused:

 • palavik
 • ägedad traumad
 • südame-, maksa- ja neerupuudulikkus
 •  pahaloomulised kasvajad
 • nakkushaigused
 • liialt kõrge või madal vererõhk
 • kilpnäärmehaigused
 • südameveresoonkonna haigused
 • ägedad põletikud
 • menstruatsiooni ajal kõhupiirkond
 •  vere hüübimishäired
 • kui operatsioonist on möödas vähem kui 3 kuud
 • raseduse ajal ei sobi kõhule ja alaseljale
 • liigesproteesid (sellele liigespiirkonnale ei ole soovitav kuppe panna)

NB! JÄRGMISTEL JUHTUDEL TULEKS ARSTI VÕI TERAPEUDIGA KONSULTEERIDA:
• nahahaigused (psoriaas, allergiline lööve, nahapinnast kõrgemad sünnimärgid sünnimärgid, põletikulised ja mädased nahahaigused, lahtised haavad, ekseemid, veenilaiendid)
• astma
• healoomulised kasvajad
• üldine kurnatus
• depressioon, tugev stress

Kuidas kuputeraapiat tehakse?

Tänapäeval on kasutusel erinevast materjalist (kummist, silikoonist, klaasist, bambusest, loomasarvest või savist) ja erineva suurusega kupud. Kuppe pannakse lihastele, liigestele ja erinevatele akupunktuuripunktidele. Traditsioonilise kuputeraapia (kupupanemise) korral kasutatakse enamasti klaasist kuppe, mis asetatakse nahapinnale, kui nendes on eelnevalt põleva materjaliga alarõhk tekitatud. Kuputeraapia korral jäetakse kupud 5- 15 minutiks kehale seisma.

Moodsatel vaakumkuppudel on õhu väljutamiseks pump. Tänapäevaks on kupupanemisest välja arenenud kupumassaaž, mida kombineeritakse käsimassaažiga. Kõige mugavam on masseerimiseks kasutada silikoonkuppe, milles vaakum ei ole liiga tugev, kuid kasutatakse ka klaaskuppe. Silikoonkupus tekitatakse vaakum surudes nahale astatud pehmest kupust võimalikult palju õhku välja.

Masseeriv efekt saavutatakse kupu abil tekitatava vaakumiga. Kupp imeb endasse hulgaliselt pehmeid kudesid, lihaseid ja nahka nii vertikaal- kui ka horisontaalsuunas.
Kuppu ei soovitata panna luisele piirkonnale, nt roided ja selgroog.

Lisalugemist:

Jaga infot sõbraga: