TELLI TEST: Toidutalumatuse test ja ainevahetuse analüüsid (võimalik valida erinevate testide vahel)

Mis on toidutalumatus ja põhjused?

Toidutalumatus on mitteallergiline ülitundlikkus mõne toidu või joogi suhtes, mille tulemusel võivad esineda erineva raskusastmega tervisehäired alates kõhuvalust kuni verise väljaheiteni.

Toidutalumatuse põhjuseks on sageli kas mõne toidu seedimiseks vajaliku ensüümi puudumine või toidus sisalduvad saasteained, toksiinid või muud keemilised ühendid, näiteks biogeensed amiinid (histamiin).

Histamiini leidub palju pika valmimisajaga juustudes ja punases veinis. Mõned toiduained, näiteks maasikad, tomat, tsitruselised, šokolaad, kaneel, kaunviljad, alkohol jt. võivad soodustada biogeensete amiinide vabanemist. Laialdaselt kasutatav kollane toiduvärv tartrasiin (E102) vabastab inimorganismis histamiini. Kuna histamiin ja mõned teised biogeensed amiinid vabanevad ka allergiliste reaktsioonide puhul ning toiduallergia ja -talumatuse puhul on vaevused sarnased, siis aetakse need tihti segamini.

Toidutalumatus ja toiduallergia erinevus

Erinevalt toiduallergiast, mille kutsub esile häire immuunsüsteemis, on toidutalumatuse põhjusteks sageli ka seedesüsteemi reaktsioonid.

Tihti on toiduallergia ja toidutalumatuse sümptomid sarnased. Toidutalumatust ei osata sageli seostada sümptomitega nagu väsimus, ärevus, peavalu, seedehäired, nohu, nahaprobleemid, käitumishäired, halb hingeõhk, astma, soole ärritussündroom, kõrge vererõhk, ülekaalulisus, hüperaktiivsus, migreen, puhitused, ekseem jt. Lisaks on leitud seoseid toidutalumatuse ning psühholoogiliste ja emotsionaalsete probleemide tekke vahel.

Kui toiduallergia puhul võib juba väga väike kogus allergeenset toitu kutsuda esile tugeva reaktsiooni, siis toidutalumatuse puhul ei pruugi see nii olla. Mõningast kogust võib organism taluda ja alles suurem kogus tekitab seedesüsteemis probleeme ja talumatuse sümptomeid.

Toidutalumatuse sümptomid ei ole sageli nii tugevad kui toiduallergia esinemisel, kuid talumatus võib kujuneda ka raskeks ja pikaaegselt kulgevaks haiguseks. Talumatuse erinevate variantide puhul on enamlevinumateks sümptomiteks kõhuvalud, puhitused, gaasid, kõhukrambid, peavalud jm. Selline enesetunde häirumine võib oluliselt mõjutada treeninguid ja spordisaavutusi. Kui toiduallergiat võivad põhjustada paljud toiduaineid, siis talumatust põhjustavad kõige sagedamini piimasaadused, alkohol, tomat ning gluteeni (nisu) ja pärmi sisaldavad toiduained. Eestlaste seas on neist enamlevinud laktoosi- ja gluteenitalumatus.

Mis on toidutalumatuse test?

Talumatuse hindamise aluseks on patsiendi leukotsüütide kontakt reaktiividega (testitavate toiduainete valgud) ja reaktsiooni jälgimine mikroskoobi all. Testi abil saab selgitada välja toiduained, mida inimese immuunsüsteem ei talu. Nende vältimise või mõõduka tarbimise abil on võimalik oluliselt oma tervist parandada ja elukvaliteeti tõsta. Testi võib teha erinevate tervisprobleemide korral: nahahaigused, ülekaalulisus, südame-veresoonkonna haigused, allergilised seisundid, endokriinelundite häired, seedehäired, krooniline väsimus jne. Testis tuuakse välja neli erinevat talumatuse astet ja arvestatakse ka risttalumatust, mis võib esineda samasse toidugruppi või taime perekonda kuuluvate toiduainete suhtes. Konsultatsioonil antakse kaasa lubatud toiduainete nimekirjad ja risttalumatusi tekitavate toiduainete tabelid.

Käesolev tsütoktoksiline test on mitte konventsionaalne analüüs, mis kuulub täiendmeditsiini valdkonda. Tegemist on kvalitatiivse toiduainete talumatust näitava analüüsiga, mille tulemusi tuleb kindlasti võrrelda kliiniste sümptomitega. Toitumise muudatusi ei tohi alustada enne spetsialistiga konsulteerimist.

Telli test

Selle testi tulemusel saab tegeleda toidu individuaalse valikutega!

 • Toidutalumatuse testiga kaasneb ka testijärgne konsultatsioon ja isikliku toitumisplaani koostamine.
 • Inimese vereseerumis uuritakse tsütotoksilist reaktsiooni  erinevate toiduainete toimel.
 • Tsütotoksilist reaktsiooni andvatest toiduainest hoidumise eesmärgiks on, inimkeha ainevahetusjääkidest  vabastamine, immuunsuse tasakaalustamine, soolestiku mikrofloora taastamine ja seedefermentide töö parandamine.

Individuaalsest toiduvalikust kujuneb välja tähtis osa ennetavas meditsiinis.

Võimalik valida:

 1. VARJATUD TOIDUTALUMATUSE TEST  (valikus 2, 5, 63, 90 ja 120 toiduainet)
  Testis tuuakse välja neli erinevat talumatuse astet ja arvestatakse ka risttalumatust, mis võib esineda samasse toidugruppi või taime perekonda kuuluvate toiduainete suhtes. Konsultatsioonil antakse kaasa lubatud toiduainete nimekirjad ja risttalumatusi tekitavate toiduainete tabelid
  Hind: 175 EUR (63 toiduaine suhtes), 195 EUR (90 toiduaine suhtes), 245 EUR (120 toiduaine suhtes), 75 EUR (5 toiduainet: nisu, piim, muna, pärmid, soja), 55 EUR (2 toiduainet: nisu ja piim).
 2. TAIMETOITLASTELE MÕELDUD TOIDUTALUMATUSE TEST
  Ei sisalda liha- ega kalatoodete määramist, kuid hõlmab loomseid piimasid, muna ja põhjalikku teraviljade valikut.
  Hind: 180 EUR
 3. LISAAINETE TALUMATUSE TEST
  Pidev väsimus ja nõrk immuunsüsteem, allergiad, aktiivsus- ja tähelepanuhäireid, autisminähud jms võivad viidata toidutööstuses kasutatavate e-ainete talumatusele. Testiga on võimalik määrata järgmiste lisaainete mõju: fruktoos, vanilje, maltoosa/odralinnas, guarkummi (E412), jaanikaunajahu (E410), naatriumalginaat (E401), tartrasiin (E102), erütrotsiin (E127), briljantsinine (E133), kaaliumsorbaat (E202), kaaliumbensoaat (E212), naatriumnitraat, naatriumbensoaat (E211), askorbiinhape (E300), sidrunhape (E330), naatriumglutamaat (E621), nikkelsulfaat, atsetüülsalitsüülhape.
  Hind: 95 EUR
 4. SUHKRUTE TALUMATUSE TEST
  Testi abil määratakse kokku 18 erineva suhkru ja magusaine talumatus (valge suhkur, roosuhkur, karamell, odralinnas, riisilinnas, vahtrasiirup, fruktoos, dekstroos, sahharoos, sukraloos, mitmetaime mesi, ksülitool, mannitool, sorbitool, naatriumtsüklamaat, naatriumsahhariin, aspartaam, atsesulfaam K).
  Soovitatav aktiivsus- ja tähelepanuhäirega lastele, diabeedi, ülekaalu ja seedehäirete korral.
  Hind: 95 EUR
 5. PATOGEENSETE SEENTE TEST
  Kannatate pideva nohu, köha või allergiliste nähtude all, millele on raske seletust leida? See test aitab selgitada taluvust üheksa keskkonnas esineva haiguslikke nähte põhjustava pärm- ja hallitusseene suhtes (Epicoccum nigrum, Cladosporium herbarum, Mucor racemus, Fusarium solani, Saccoramyces cerevisiae, Aspergillus niger, Penicillum chrysogenum, Candida albicans).
  Hind: 95 EUR
 6. PEPTIDUURIA ANALÜÜS
  Võimaldab määrata teravilja- ja piimavalgu talumatuse tagajärjel kehas tekkivaid opioidseid peptiide. Näitab ka soolestiku suurenenud läbilaskvust ja serotoniini ainevahetuse aktiivsust. Soovitatakse mitmesuguste patoloogiate puhul (autism, hüperaktiivsus, skisofreenia, depressioon, käitumishäired, nahahaigused, autoimmuun- ja neurodegeneratiivsed haigused, nt sclerosis multiplex, parkinsonism, Altzheimeri tõbi jt).
  Uriiniproov.
  Vastused saabuvad kolme nädala jooksul.
  Hind: 90 EUR (Hetkel ei ole saadaval)
 7. PORFÜRIINIDE ANALÜÜS
  Uriini porfüriinid on verevalkude aktiivsed osad ja mürgistuse näitajad. Nende sünteesiahel on väga tundlik kõikidele raskemetallidele (elavhõbe, kaadmium, plii), mõnedele toksilistele metallidele (alumiinium, tina, arseen) ja teistele majapidamises ning tööstustes esinevatele toksiinidele (orgaanilised ained, dioksiinid, bifenüülid, halogeensed derivaadid jne). Porfüriinid ei näita ägedat mürgistust, vaid nende ainete kahjustavat mõju organismile. Analüüs võimaldab diagnoosida mürgistust või mürgise ainega kokkupuutumist, hinnata näiteks hammaste amalgaamtäidise toksilist mõju ja jälgida keha puhastumist. Soovitatakse eelkõige kroonilise väsimuse, fibromüalgia, kemikaalide ülitundlikkuse sündroomi, neuropsühhiaatriliste ja immuunsüsteemi haiguste puhul. Kõrget porfüriinide sisaldust organismis on leitud ka autistlikel ja hüperaktiivsetel lastel.
  Uriiniproov.
  Vastused saabuvad kolme nädala jooksul.
  Hind: 90 EUR
 8. DÜSBIOOSI ANALÜÜS
  Kasutatakse soolestiku mikroobide ainevahetusjääkide määramiseks. Düsbioos on kvantitatiivne ja kvalitatiivne soolestiku mikrofloora tasakaalutus, st et soolestikus on ebapiisavas koguses nn häid baktereid ja ülekaalus patogeenne ehk nn halb mikrofloora. Analüüs on biokeemiline, mitte mikrobioloogiline. Sellega määratakse soolestikus esinevate bakterite, parasiitide ja seente ainevahetusprodukte ning indikaani. Kõrge indikaani tase uriinis viitab bakterite kasvule ehk düsbioosile soolestiku ülemistes osades. Tervetel inimestel on indikaani kogus madal. Soovitatakse eelkõige soolestiku haiguste, neuropsühhiaatriliste haiguste ja põletikuga kaasnevate haiguste korral. Düsbioosi on leitud paljudel autistlikel ja käitumishäiretega lastel.
  Uriiniproov.
  Vastused saabuvad kolme nädala jooksul.
  Hind: 105 EUR
 9. KOONDANALÜÜS (porfüriinid, peptiduuria, düsbioos)
  Sisaldab porfüriinide, peptiduuria ja düsbioosi analüüsi. Soovitatav erinevate patoloogiate korral (autism, hüperaktiivsus, käitumishäired, degeneratiivsed haigused jne).
  Uriiniproov.
  Vastused saabuvad kolme nädala jooksul.
  Hind: 285 EURUriini analüüside hinnale lisandub konsultatsioonitasu 50.- (1 analüüs), 65.- (2 analüüsi) või 75.- (3 analüüsi) eurot sõltuvalt teostatud analüüside arvust.

  Samas laboris on võimalik teha ka teisi ainevahetuse analüüse (uriinist või verest) vastavalt toidumisnõustaja soovitustele ja terviseprobleemidele (pteriinid, orgaanilised happed, glutatiooni (GSH) ainevahetus, rasvhapped, B12 ja B9, magneesium ja tsink jne).

 10. SOOLESTIKU MIKROOBIDE PROFIIL
  Selle analüüsi abil on võimalik määrata soolte täpne bakterioloogiline sisaldis ning patoloogiliste bakterite (anaeroobid, colibakterid, enterokokid, stafülokokid), pärmseente, hallitusseente ja nn heade soolestikubakterite kogused. Eesmärk on tuvastada tähtsamad soolestiku mikrofloora perekonnad, mis on peremeesorganismi ja viimase toitumise seose näitajad. Mikrofloora pilt on abiks toitumise ümberkorraldamisel ja teatud tervisehäirete põhjuste tuvastamisel. Näidustatud erinevate seedesüsteemi patoloogiate, degeneratiivsete haiguste, autismi, hüperaktiivsuse ja käitumishäirete puhul.
  Roojaproov.
  Vastused saabuvad 3…4 nädala pärast.
  Hind: 150 EUR

Diabeetikule võib huvi pakkuda 9 erineva SUHKRUsobivusetest, eraldi test on E- ainete ja SEENTE sobimatusele. TAIMETOITLASTELE  on 90 toiduaine test.

Koos testi tulemusega saate põhjaliku informatsiooni ja individuaalsed soovitused Šveitsi Steliori toitumisnõustajate kooli lõpetanud Madleen Simsonilt.

Lisalugemist:

Jaga infot sõbraga: